Odpowiedź jest przewrotna – najlepiej jeszcze przed operacją. Przywrócenie zakresu ruchomości w stawie oraz równowagi siły mięśni znacząco wpływa na pozytywne efekty zabiegu, ale to temat na osobny wpis. Jeśli jesteś właśnie w pierwszych dniach po zabiegu, skupmy się na tym, co tu i teraz. Pewnie zastanawiasz się, kiedy przyjdzie czas na rehabilitację? Czy zaskoczy Cię odpowiedź: „Najwcześniej jak to możliwe”?
Ale jak to? Przecież jestem świeżo po zabiegu! Teraz chyba czas na odpoczynek i rekonwalescencję? Częściowo tak – regeneracja organizmu jest kluczowa, ale prawda jest też taka, że od teraz trzeba zabrać się do pracy, w której najlepiej, żeby wspierał Cię doświadczony fizjoterapeuta. Stosunkowo niewielka liczba zabiegów wymaga bezwzględnego unieruchomienia stawu. Po zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego (ACL), meniscektomii, szyciu łąkotki, a nawet endoprotezoplastyce stawu kolanowego rehabilitację można rozpocząć już dzień po zabiegu. Wczesne uruchamianie po operacji pozwala na uzyskanie szybszych efektów w późniejszym etapie rehabilitacji. W tym miejscu chcemy Cię uspokoić i pokazać, co właściwie mamy na myśli pisząc o wczesnej rehabilitacji.
Rehabilitację zaczynamy od podstaw. Głównym celem we wczesnym okresie pooperacyjnym jest wspomaganie w eliminacji obrzęku i bólu. Rozpoczynamy od stawów obwodowych, wykonując ruchy zgięcia/wyprostu w stawach skokowych w celu poprawy krążenia w całej kończynie dolnej. Następnie skupiamy się na ruchomości stawu kolanowego. Bardzo ważnym aspektem jest jak najwcześniejsze uzyskanie pełnego wyprostu. W tym celu uczymy się izometrycznego napięcia mięśnia czworogłowego, poprzez dociskanie stawu kolanowego do podłoża. Zgięcie w stawie kolanowym wykonujemy w taki sposób, aby pięta miała kontakt z podłożem przez cały zakres wykonywanego ruchu. Każdy z ruchów powinien być wykonywany w bezbolesnym zakresie, tak aby nie powodował pogłębiania stanu zapalnego. Dodatkowo można wprowadzić ćwiczenia aktywujące mięśnie pośladkowe polegające na ich napięciu i rozluźnieniu. Ćwiczenia zakresu ruchu powinny być wykonywane kilkukrotnie w ciągu dnia, ale nie w dużej ilości naraz.
Dzień po operacji jest także dobrym momentem na pionizację i naukę chodu o kulach. Należy pamiętać, aby jako pierwsze prowadzić kule, następnie dostawiać kończynę dolną operowaną, a na samym końcu kończynę dolną nieoperowaną. Warto pamiętać o chłodzeniu operowanego stawu po wykonaniu ćwiczeń. Optymalny czas utrzymywania zimnego kompresu wynosi do 15 minut.
Ćwiczenia stanowią bardzo ważną składową rehabilitacji po zabiegu operacyjnym, natomiast nie jedyną. Bardzo istotne jest, aby kilka dni po operacji włączyć do procesu fizjoterapeutycznego terapię manualną. Wiele osób czeka z terapią do momentu usunięcia szwów i pełnego zagojenia ran pooperacyjnych. Zupełnie niepotrzebnie. Terapię manualną, szczególnie zawierającą elementy drenażu limfatycznego, można rozpocząć wcześniej, a szwy nie stanowią żadnej przeszkody. Wdrożenie terapii manualnej pozwala na szybsze pozbycie się obrzęku, bólu oraz poprawę zakresu ruchu, a przecież zależy Ci na jak najszybszym, a jednocześnie bezpiecznym powrocie do sprawności, prawda?
W Galen Rehabilitacja fizjoterapię rozpoczynamy dzień po operacji. Do każdego operowanego Pacjenta przychodzi fizjoterapeuta, który indywidualnie przekazuje zestaw ćwiczeń możliwych do wykonania na tym etapie oraz odpowiada na pytania związane z powrotem do sprawności. Pomaga także w dopasowaniu ortezy, jeśli jest taka konieczność, pionizuje Pacjenta i pokazuje prawidłowy sposób poruszania się o kulach. Każdy Pacjent otrzymuje również broszurę, w której zawarte są wszystkie zalecenia oraz ćwiczenia przedstawiane przez terapeutę. W ciągu tygodnia odbywa się kolejna godzinna wizyta, gdzie przekazane ćwiczenia są modyfikowane, w zależności od możliwości i obecnego stanu Pacjenta. Na pierwszej wizycie kontrolnej wdrażana jest również terapia manualna oraz instruktaż automasażu. Pierwsze wizyty są wliczone już w koszt zabiegu w Galen-Ortopedia.
Jeśli byłeś/-byłaś jednak operowany/-a w innym ośrodku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby trafić pod opiekę naszych fizjoterapeutów. Z rehabilitacją Pacjentów po zabiegach ortopedycznych, zwłaszcza stawu kolanowego, mamy do czynienia na co dzień i naprawdę lubimy tę wspólną podróż do odzyskania sprawności, a nawet podniesienia jej na wyższy poziom. Jeśli chcesz wybrać nas na swoich przewodników w tej podróży, umów się na pierwszą wizytę! Ocenimy stan wyjściowy i zaproponujemy plan terapii dostosowany do Twoich potrzeb, a jednocześnie zgodny z wytycznymi najskuteczniejszych protokołów pozabiegowych.
Autor tekstu: mgr Magdalena Klimontowicz
Jeśli szukasz dodatkowego wsparcia, dzięki któremu sprawnie i bezpiecznie wrócisz do pełni sprawności po uszkodzeniu ACL, program PRAKTYCZNIE O ACL e-book oraz gotowe zestawy ćwiczeń, na każdym etapie po zabiegu, będzie idealnym wyborem dla Ciebie, sprawdź szczegóły na www.fizjoandgo.pl

Na Fizjo&Go znajdziesz:
- E-book PRAKTYCZNIE O ACL – zawarta na ponad 100 stronach wiedza, która pomoże Ci najefektywniej przejść przez proces powrotu do sprawności po uszkodzeniu ACL;
- Usystematyzowanie informacji w oparciu o najnowsze badania naukowe i doświadczenie fizjoterapeutów Galen Rehabilitacja, przekazane w prosty i przystępny sposób, bez względu na poziom Twojej bazowej wiedzy w temacie;
- Proponowane całościowe zestawy ćwiczeń w wersji video, dostosowane do każdego etapu rehabilitacji po uszkodzeniu ACL oraz po rekonstrukcji ACL;
- Nagrania dodatkowych ćwiczeń instruktażowych, które również pomogą Ci się w powrocie do sprawności, np. jak pracować z blizną;
- Materiały dostępne w wersji video na platformie online, do której otrzymasz natychmiastowy dostęp;
- Dodatkowy dostęp do naszej autorskiej platformy Portal dla Pacjenta, która pomoże Ci w praktyczny sposób realizować zestawy ćwiczeń – z Portalem dla Pacjenta ćwiczy się łatwiej!
- Dostęp do grupy na fb, gdzie możesz zadawać pytania fizjoterapeutom oraz dzielić się doświadczeniami z innymi” ACLowcami”