Oczywiście, że tak!
Odpowiednio dobrane żywienie stanowi znakomite uzupełnienie procesu rehabilitacji!
Co możesz zrobić?
Jedną z najistotniejszych kwestii jest wprowadzenie w swoją dietę odpowiedniej ilości pełnowartościowego białka.
Białko – to Twój najważniejszy sojusznik. Białko nie tylko dostarcza Ci energii, ale przede wszystkim pełni funkcję „budulca” dla Twojego ciała. Gdy doznajesz kontuzji, to właśnie białko wspomaga naprawę uszkodzonych miejsc, takich jak chrząstka, ścięgna czy mięśnie. Myśl o białku jak o cegiełkach potrzebnych do naprawy ściany po uderzeniu.
Dlaczego białko jest tak istotne?
W okresie, kiedy jesteś mniej aktywny, Twoje mięśnie mogą zmniejszać swoją masę. Możliwa jest utrata nawet do kilkuset gram tkanki mięśniowej w ciągu kilku tygodni! Białko pomaga w przeciwdziałaniu temu procesowi. Kiedy Twoja aktywność spada wzmaga się oporność anaboliczna. Oznacza to osłabioną syntezę białek mięśniowych, jako odpowiedź na standardowe bodźce, które do tej pory zwykle łatwiej powodowały wzrost lub utrzymanie mięśni w dobrej kondycji. W okresie unieruchomienia możesz zmagać się z mniejszymi postępami, pomimo, iż w diecie znajduje się tyle samo białka, co przed urazem.
Białko w diecie jest więc konieczne do szybkiego i długotrwałego powrotu do zdrowia. Uszkodzone tkanki narządu ruchu człowieka potrzebują aminokwasów, które są uwalniane ze strawionych białek.
SKĄD CZERPAĆ BIAŁKO?
Najlepsze źródła to:
✔ jaja,
✔ ryby (łosoś, makrela),
✔ chude mięso (kurczak, polędwica),
✔produkty mleczne (serek wiejski, twaróg),
✔ odżywki z białkiem serwatkowym,
✔ strączki (soczewica, groch),
✔ pełnoziarniste produkty.
Jak dobrać odpowiednią ilość białka?
Wszystko zależy od Twojej wagi i potrzeb. Dlatego tak ważna jest indywidualna konsultacja z dietetykiem. Istotne jest również, aby spożycie białka było równomiernie w ciągu dnia.
Warto rozważyć zastosowanie kolacji bogatej w białko w formie kazeiny. W ciągu nocy aminokwasy “podbierane” są z mięśni w celu regeneracji układu nerwowego. Jest to także czas, w którym nie planujemy żadnego posiłku. Kazeina, która jest wolno uwalnianym rodzajem białka pomaga ograniczyć utratę tkanki mięśniowej w ciągu długiej fazy snu. W znacznej większości tworzy ona białka mleka krowiego, odpowiada za niemal 80% białek w produktach pochodzenia mlecznego.
Gdzie znajduje się kazeina?
Między innymi w:
✔twarogu (najlepiej chudym);
✔odżywkach białkowych, jako kazeina micelarna (należy upewnić się co do składu, bowiem nie każda odżywka białkowa zawiera kazeinę);
✔serku wiejskim, serku grani;
✔jogurcie naturalnym;
✔kefirze;
KILKA WAŻNYCH UWAG O BIAŁKU
Chociaż białko jest bardzo ważne dla procesu regeneracji, nadmierna jego ilość może być niekorzystna dla organizmu. Osoby z chorobami nerek powinny być szczególnie ostrożne i skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. żywienia przed wprowadzeniem znaczących zmian w diecie.
Dla niektórych osób pewne źródła białka mogą powodować alergie lub niestrawność. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy po zmianie diety, skonsultuj się z dietetykiem. Wyważenie swojej diety jest kluczem. O ile białko jest ważne, równie ważne jest dostarczanie organizmowi innych niezbędnych składników odżywczych.
Wsparcie ze strony specjalisty: Jeśli masz pytania lub wątpliwości dotyczące diety przed czy po zabiegu, nasz dietetyk kliniczny jest gotowy, by Ci pomóc. To ważne, aby dostosować żywienie do Twojego indywidualnego przypadku i aktualnej sytuacji zdrowotnej. Zachęcamy do konsultacji – jesteśmy tutaj, aby wesprzeć Cię w drodze do pełnego zdrowia i sprawności!
mgr Jonatan Szymański
Jeśli szukasz dodatkowego wsparcia, dzięki któremu sprawnie i bezpiecznie wrócisz do pełni sprawności po uszkodzeniu ACL program PRAKTYCZNIE O ACL e-book oraz gotowe zestawy ćwiczeń, na każdym etapie po zabiegu, będzie idealnym wyborem dla Ciebie, sprawdź szczegóły na www.fizjoandgo.pl
Na Fizjo&Go znajdziesz:
- E-book PRAKTYCZNIE O ACL – zawarta na ponad 100 stronach wiedza, która pomoże Ci najefektywniej przejść przez proces powrotu do sprawności po uszkodzeniu ACL;
- Usystematyzowanie informacji w oparciu o najnowsze badania naukowe i doświadczenie fizjoterapeutów Galen Rehabilitacja, przekazane w prosty i przystępny sposób, bez względu na poziom Twojej bazowej wiedzy w temacie;
- Proponowane całościowe zestawy ćwiczeń w wersji video, dostosowane do każdego etapu rehabilitacji po uszkodzeniu ACL oraz po rekonstrukcji ACL;
- Nagrania dodatkowych ćwiczeń instruktażowych, które również pomogą Ci się w powrocie do sprawności, np. jak pracować z blizną;
- Materiały dostępne w wersji video na platformie online, do której otrzymasz natychmiastowy dostęp;
- Dodatkowy dostęp do naszej autorskiej platformy Portal dla Pacjenta, która pomoże Ci w praktyczny sposób realizować zestawy ćwiczeń – z Portalem dla Pacjenta ćwiczy się łatwiej!
- Dostęp do grupy na fb, gdzie możesz zadawać pytania fizjoterapeutom oraz dzielić się doświadczeniami z innymi” ACLowcami”