Jeśli Twoje dziecko uskarża się na ból stawów kolanowych, a dodatkowo jest aktywne fizycznie i uczęszcza na zajęcia sportowe, to nie bagatelizuj tego problemu!
Jednym z licznych powodów dolegliwości stawów kolanowych wśród dzieci i młodzieży jest choroba Osgood-Schlatter’a. Występuje ona wśród chłopców i dziewcząt często w okresie skoku wzrostowego. Na uwagę zasługuje okres pomiędzy 8, a 13 rokiem życia u chłopców i 10, a 15 rokiem życia u dziewcząt.
Choroba ta dotyka głównie młodych sportowców. Może dotyczyć jednego lub obu stawów kolanowych. Wszelkie aktywności, w których dominują: skakanie, bieganie, wyskoki, lądowanie, nagłe zatrzymania, szybkie zmiany kierunku, predysponują do rozwoju tej choroby. Na uwagę zasługują takie aktywności jak:
- Piłka nożna
- Piłka ręczna,
- Koszykówka,
- Siatkówka
- Taniec,
- Gimnastyka,
- Łyżwiarstwo figurowe,
- Lekkoatletyka,
Twoje dziecko może uskarżać się na:
- Bóle stawu kolanowego, głównie w okolicy przedniej i pod rzepką,
- Ból przy dotykaniu/uciśnięciu okolicy podrzepkowej,
- Sztywność mięśni uda,
- Upośledzenie aktywności fizycznej,
- Zmniejszenie osiągów treningowych przez towarzyszący ból,
- Ból w trakcie klęczenia/kucania/przysiadów/wyskoków.
Często choroba rozwija się powoli, początkowo mogą to być dolegliwości potreningowe, ale z czasem trwania mogą się zwiększyć i pojawiać się nawet w momencie odpoczynku.
Kiedyś choroba ta była mylnie nazywana jałową martwicą guzowatości kości piszczelowej.
W przebiegu tej choroby nie ma ognisk martwicy, co zostało udowodnione naukowo. Najczęściej przyczyna tej choroby leży w mięśniu czworogłowym uda, który pracuje bardzo intensywnie w trakcie wyżej wymienionych aktywności fizycznych. Okres skoku wzrostowego charakteryzuje się szybkim przybieraniem wysokości ciała. W momencie, gdy kości rosną i wydłużają się, to samo dzieje się ze wszystkimi innymi tkankami. Dotyczy to również mięśni i ścięgien. Istotą tej choroby jest pewien dysbalans pomiędzy wydolnością tkanki kostnej, a siłą mięśniową przenoszoną przez ścięgno na przyczep kostny. Ponadto często obserwuje się zmniejszenie elastyczności mięśni kończyn dolnych oraz zaburzenie balansu pomiędzy różnymi grupami mięśniowymi.
Leczeniem z wyboru jest leczenie zachowawcze, co wiąże się z przerwą treningową i zaprzestaniem aktywności, która wywołuje dolegliwości na czas leczenia. Kluczem jest dogłębna diagnostyka, ponieważ wczesne wykrycie daje najlepsze efekty i maksymalnie skraca czas przerwy treningowej.
Fizjoterapia posiada wiele skutecznych metod służących zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz mających na celu jak najszybszy powrót do sportu. Z powodzeniem wykorzystuje się techniki pracy manualnej, masażu uciskowego, rozluźniania napiętych struktur, kinesiotapingu, rollowania. Można również wykonać zabieg falą uderzeniowa z ominięciem okolic chrząstki wzrostowej.
Fizjoterapeuta na wizycie przeprowadzi dokładny wywiad i badanie, aby znaleźć powód dolegliwości i zleci odpowiednie ćwiczenia.
Podsumowując, jeśli Twoje dziecko odczuwa dolegliwości bólowe stawów kolanowych, a jest aktywne fizycznie – nie przechodź obok tego obojętnie. Z naszego doświadczenia wiemy, że im szybciej wprowadzi się odpowiedni leczenie, tym krótszy będzie okres powrotu do zdrowia.
Autor tekstu: mgr Marta Zamarlik