Nadwaga i otyłość w populacji dziecięcej stanowi problem, który od lat 80. stale przybiera na znaczeniu.
Konsekwencje takiego stanu rzeczy nie tylko upośledzają prawidłowe działanie młodego organizmu, ale wywierają ogromny wpływ na zdrowie w wieku dorosłym. Do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie dochodzi, kiedy wydatek energetyczny jest znacznie mniejszy niż ilość energii przyjętej z pożywieniem. W obecnych czasach, kiedy statystycznie dzieci ruszają się coraz mniej ryzyko nadwagi i otyłości jest u nich znacznie zwiększone. Co zatem zrobić, jeśli dziecko zmaga się już z problemem nadmiernej masy ciała? Jakie formy aktywności fizycznej będą korzystne w procesie zmniejszenia masy? Które ćwiczenia będą bezpieczne, a które nie?

Trening siłowy – Czym jest i jakie może mieć formy??

Trening siłowy to nic innego jak forma treningu zmierzająca do zwiększenia siły, masy i wytrzymałości mięśniowej. Dawniej uważany był za niebezpieczny dla osób w wieku przed zakończeniem dojrzewania z uwagi na przewidywany negatywny wpływ na rozwój kości czy chrząstek stawowych. Liczne badania naukowe zaprzeczyły jednak jednogłośnie tym teoriom dając podstawę do wprowadzania treningu oporowego już w wieku dziecięcym. Ćwiczenia pozwalające na kształtowanie siły u dzieci nie muszą być wykonywane tylko z dużymi obciążeniami zewnętrznymi takimi jak sztangi czy hantle. W treningu, szczególnie u dzieci z niskim poziomem kompetencji ruchowej oraz wysoką masą ciała, wykorzystać można:
✔ Masę ciała dziecka;
✔ Piłkę lekarską;
✔ Kettle;
✔Wyciąg;
✔ Masę ciała drugiego dziecka podczas ćwiczeń w parach;
✔ Piłkę szwajcarską;
✔ Gumy oporowe.
Korzyści płynące z treningu siłowego dla dzieci z otyłością
Badania naukowe prowadzone na populacji dzieci i młodzieży wykazały, że trening siłowy istotnie zmniejszył procentową ilość tkanki tłuszczowej u dzieci z otyłością jednocześnie poprawiając masę i siłę mięśniową, a także doprowadził do spadku BMI oraz zmniejszenia obwodu talii. Korzystny efekt treningu oporowego wynika między innymi z kilku faktów:
✔ Aktywność mięśni wzmaga lipolizę w tkance tłuszczowej, co przyczynia się do utleniania tłuszczu;
✔ Następuje przyrost masy mięśniowej, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie podstawowej przemiany materii (metabolizm przyspiesza);
✔ Rośnie wydatek energetyczny, co wpływa pozytywnie na zmniejszenie nadwyżki kalorycznej;
✔ Dochodzi do poprawy parametrów krążeniowo-oddechowych;
✔ Trening oporowy ma pozytywny wpływ na aspekty związane ze zdrowiem psychicznym i samoakceptacją;
Warto zaznaczyć, że w przypadku nadwagi oraz otyłości u dzieci, aby zwiększyć skuteczność leczenia niezbędna będzie również interwencja dietetyka. Dzięki konsultacji możliwe będzie odpowiednie zbilansowanie posiłków zgodnie z zapotrzebowaniem kalorycznym.
Jak często dziecko powinno uczestniczyć w treningu siłowym?
Największą skuteczność odnotowano wśród dzieci, które poddawane były treningom siłowym od 2 do 3 razy w tygodniu. Czas jednego treningu wynosić powinien około 60 minut. Warto wspomnieć, że każdy dodatkowy rodzaj aktywności fizycznej oraz odpowiednia dieta zwiększają prawdopodobieństwo obniżenia masy ciała.
Co z treningiem aerobowym?
Zwykle u osób z nadwagą i otyłością zalecany jest trening aerobowy, jednakże taka forma treningu, z uwagi na zbyt duże obciążenie własną masą ciała znacznie ogranicza jego intensywność. Zdarza się, że dochodzi do przeciążeń stawów, co niejednokrotnie wywołuje dolegliwości bólowe, które skutecznie zniechęcają dziecko do podejmowania dalszej aktywności. Często mało atrakcyjna forma kojarząca się ze szkolnymi zajęciami WF powoduje wycofywanie z treningu. Nie sprawia on dzieciom wystarczająco dużej przyjemności powodując często poczucie bycia gorszym od innych. Aby trening był skuteczny, przede wszystkim musi być wykonywany regularnie. W pracy z dziećmi osiągnąć możemy to wyłącznie poprzez proponowanie takich form aktywności, które będą atrakcyjne, a przede wszystkim chętnie wykonywane.
Autorka tekstu: fizjoterapeutka Galen Rehabilitacja – mgr Julia Walatek
Literatura:
- Méndez-Hernández LD, Ramírez-Moreno E, Barrera-Gálvez R, Cabrera-Morales MDC, Reynoso-Vázquez J, Flores-Chávez OR, Morales-Castillejos L, Cruz-Cansino NDS, Jiménez-Sánchez RC, Arias-Rico J. Effects of Strength Training on Body Fat in Children and Adolescents with Overweight and Obesity: A Systematic Review with Meta-Analysis. Children (Basel). 2022 Jul 1;9(7):995. doi: 10.3390/children9070995. PMID: 35883978; PMCID: PMC9319224.
- Ribeiro B, Forte P, Vinhas R, Marinho DA, Faíl LB, Pereira A, Vieira F, Neiva HP. The Benefits of Resistance Training in Obese Adolescents: A Systematic Review and Meta-analysis. Sports Med Open. 2022 Sep 4;8(1):109. doi: 10.1186/s40798-022-00501-3. PMID: 36057914; PMCID: PMC9441407.